Gidas Laimingi tėvai

nėštumas

pasirinkti savaitę

kūdikiai

patarimų skaičius: 20

ūgtelėjęs kūdikis

patarimų skaičius: 15

Ką naujagimiai mato?

patarimai pagal kategorijas: kūdikiai

Štai jūs ką tik pagimdėte, ir po devynių mėnesių nešiojimo po širdimi, galiausiai galite pamatyti ir priglausti savo kūdikį. Jūs atidžiai stebite jį ir lyginate savo lūkesčius su realybe. Spėliojate į ką panašus jūsų kūdikis. Dar galvojate apie tai, ar jūsų kūdikis jus mato. Ar vaikučiui viskas patinka, ką jis mato už mamytės pilvuko ribų. O gal jums močiutė yra sakiusi, kad kūdikiai matyti ima vėliau? Visų pirma leiskite jums paaiškinti pagrindinį dalyką - naujagimiai gimsta neakli.

Tai, ką jie mato toli gražu nėra tai, ką mato suaugę, tačiau kažką jie mato nuo pat gimimo akimirkos. Supraskite, jog vaikučio geba matyti tik tik ėmė vystytis - smegenys turi išmokti vaizdus interpretuoti, o tas užtrunka šiek tiek laiko.

Nuo pat gimimo kūdikio akytės vyzdys turi savybę susitraukti ir plėstis, taigi jis reaguoja į tamsą ir šviesą. Pirmąjį mėnesį kūdikiai geriau mato daiktus savo matymo lauko kraštuose (tai vadinama perferiniu matymu) nei tuos, kurie yra centre. O suaugę visa tai mato atvirkščiai. Tačiau viskas pasikeičia per kelias savaites. Geriausiai kūdikiai mato daiktus, nutolusius 18-30 cm; šitą jūs ir pati pastebėsite, kai pasilenksite virš lovytės. Patys įdomiaus daiktai kūdikiui yra žmonių veidai. Ant sienų pakabinkite didelius besišypsančių šeimos narių portretus taip, kad jie būtų kūdikio akių lygyje. Dar svarbiau: lenkitės prie kūdikio kaip galima dažniau. Vaikučiai ima skirti spalvas greičiau nei mes tikimės. Pirmąjį mėnesį vaikučiai skiria geltoną, oranžinę, raudoną, žalią, turkio, mėlyną, jūros vandens ir tamsiai raudoną spalvas. Antrąjį mėnesį jie jau skiria geltoną nuo žalios, o paskui ir geltoną nuo raudonos.

Tarp trečio ir ketvirto mėnesio vaikas pradeda matyti spalvas taip kaip suaugę jas mato. Trijų mėnesių sulaukęs kūdikis jau ima matyti objektus rišliau - daiktai jam ima rodytis kaip kelių visuma, o ne kaip vientisas objektas. Jam visai gerai sekasi akimis sekti judančius objektus. Matymo geba ir jos plėtra susijusi su motorinių judesių vystymusi - geba pakelti galvytę arba išlaikyti ją pakeltą remiantis rankytėmis gerokai padidina jo matymo lauką ir pagerina regą. Tarp trečiojo ir šeštojo mėnesio jūsų kūdikis jau gali nuspėti, kur atsiras judantis objektas. Jis noriai sviedžia turimą žaislą ir seka akimis, kur tas nukris.

Antrąją savo pirmųjų gyvenimo metų pusę jūsų vaikas pasaulį mato geriau ir žvitriau. Jo regos laukas prasiplečia ir pasaulis darosi įvairesnis - objektai įgyja ne tik formas ir spalvas, bet ir tekstūrą, kas anksčiau kūdikiui buvo neįžiūrima.Jei atidžiau stebėsite savo vaiką, pastebėsite geresnę akies-rankos koordinaciją - vaikas jau gali tiesti rankutę į žaslą ir jį sugriebti. Tuo metu tinka vaikučiui duoti žaislų, skatinančių jo vystymąsi,tokių kurie turi besisukančias rankenas ir mygtukus, nes jie padeda mankštinti rankytes ir pagerina akies-rankos koordinaciją.

Jums rekomenduojami produktai

Skaityti daugiau patarimų

Pleiskanų luobas

Kartais ant kūdikių galvutės atsiranda baltų ar geltonų pleiskanų luobas.

> Skaityti toliau

Taupykime laiką ir planuokime pabuvimą su kūdikiu

Nesvarbu, ar apskritai esate organizuota asmenybė ar ne, kūdikio gimimas gali apversti jūsų kasdienybę aukštyn kojomis

> Skaityti toliau

Skiepijimas

Nepasiduokite mados vėjams ir nepulkite skiepyti kūdikio nuo visų galimų ligų, tačiau nesugalvokite neigti privalomos skiepijimo programos. Išeidama iš ligoninės su naujagimiu, gausite kūdikio medicininių įrašų kortelę, kurioje bus visa reikalinga informacija apie įvarius privalomus skiepus ir jų laiką.

> Skaityti toliau