Gidas Laimingi tėvai

nėštumas

pasirinkti savaitę

kūdikiai

patarimų skaičius: 20

ūgtelėjęs kūdikis

patarimų skaičius: 15

Augimo spurtas arba šuoliai

patarimai pagal kategorijas: pradedantis vaikščioti kūdikis

Pirmaisiais 12-ka vaiko gyvenimo mėnesių vyksta net 7 vystymosi pagreitėjimo etapai. Dažnai jie susiję su nervų sistemos vystymusi, bet tuo pačiu vyksta ir fiziologinio vystymosi raida. Kūdikis yra veikiamas stipresnių suvokimo dirgiklių, kas gali sukelti laikiną irzlumą, neramų miegą, prastesnį apetitą.

Kaip atpažinti tokį periodą?
Ar jūsų kūdikis staiga tapo irzlus, prabudinėja naktį ir reikalauja nuolatinio jūsų dėmesio? Greičiausiai tai būtent augimo spurto periodas! Jis truks apie savaitę, o po jo jums atrodys, kad jūsų kūdikis išmoko daug naujų dalykų vos ne per vieną naktį. Kartais tokių periodų metu gali atrodyti atvirkščiai, kad jūsų kūdikis "regresuoja". Bet taip nėra. Tiesiog jaunai, dar tik besiformuojančiai nervų sistemai yra ypač sunku priimti ir apdoroti daug kasdien besikeičiančios informacijos. Skiriami tokie augimo greitėjimo periodai.

5 savaitė (įspūdžiai): Kūdikis dažniau būdrauja, darosi atidesnis. Jis jau gali geriau matyti, girdėti ir jausti nei anksčiau. Tačiau kaip bebūtų gaila, vienintelis būdas, kuriuo jis geba tai parodyti yra verksmas. Nauji skonio ir kvapo pojūčiai, naujos spalvos kūdikiui atrodo bauginantys, tad jis gali būti irzlesnis nei įprastai. Tačiau jūsų kūdikis pradės šypsotis ir verkti tikromis ašaromis. Pastebėsite, kad jis atidžiau klausosi ir ilgiau apžiūrinėja.

7-9 savaitės (struktūros):Kūdikis ima skirti atskirus garsus, kvapus ir skonius tarsi skirtingas struktūras, pastebi, kad jo rankytės yra jo paties dalis, todėl bando pats valdyti savo judesius, kurie vis dar nėra pilnai koordinuoti. Dar po trijų savaičių, maždaug apie aštuntąją savaitę, kūdikis dar daugiau sužino apie savo kūnelį. Jis suvokia, kad rankomis galima daug ką padaryti, todėl ima stebėti savo rankytes, laiko jas pakėlęs virš kūnelio arba galvutės, griebia žaisliukus ir viską liečia, ką tik gali pasiekti. Be to, kūdikis kelia galvutę, stengiasi pasisukti ir spirti. Stebėdamas žmones, jis ima skirti jų veidų išraiškas. Dar viena naujiena - garsų sakymas ir mėgavimasis savo paties balsu, nors jam patinka klausytis ir kitų dainavimo. Apskritai, kūdikis ima jausti, kad gali kontroliuoti savo kūnelį.

11-12 savaitė (niuansai):
Kūdikis išmoksta atskirti mažus balso tono pokyčius, ir pastebi, kad kambaryje arba lauke pasikeitė apšvietimas. Jo judesiai ramesni, kai ko nors siekia arba pasuka galvutę, sekdamas kokį judantį daiktą. Maždaug apie 12-ą savaitę kūdikis ima suprasti, kad pasaulis yra įvairus. Klausydamas mamos balso, jis suvokia kada mamytė pyksta, o kada yra rami. Pastebi kada saulę uždengia debesys, kada temsta. Judina rankytes, galvutę ir akytes su didesne koordinacija. Kūdikis ima žaisti su savo balsu - suspiegia arba keičia toną. Ne tik viską grūda į burnytę, bet ir pučia seilių burbuliukus. Kartais jį erzina tokie dalykai, kuriems anksčiau buvo abejingas, tarkime šuns lojimas (dabar šuo gali jį pažadinti, ko anksčiau nebūdavo).

14-19 savaitė (įvykiai): Irzlumo laikotarpiai ilgėja, ir gali trukti iki 6 savaičių. Kūdikis pradeda suprasti įvykius trumpų sekų prasme. Jis gali, pavyzdžiui, siekti žaisliuko, paimti jį, papurtyti ir įsidėti į burnytę. Kūdikis apjungia garsus į skiemenis, tokius kaip maa - maa, baa -baa. Kitas augimo šuolis pastebimas apie 15-19 savaitę. Jūsų kūdikis pradeda suprasti įvykius kaip trumpą seką - pavyzdžiui, viena rankyte griebia žaisliuką ir perkelia jį į kitą rankytę, pasiremia ant rankų ir bando save pakelti viršun, įvairius daiktus deda sau į burną ir juos pakramto, nuo pilvuko apsiverčia ant nugarytės ir atgal, tyčia ima mėtyti daiktus ant grindų, vis labiau apjungia garsus į skiemenis, pradeda reaguoti į savo vardo garsą ir apskritai suprasti žodžius, reaguoja į savo atvaizdą veidrodyje (reakcija gali kisti - kūdikis gali bijoti arba džiaugtis), pradeda tarti priebalses ( s, z, r ir kitas), kelia save viršun, jei nori, kad jį paimtų, jei pastebi reakciją į kokį nors savo veiksmą, tai jį pakartoja (pavyzdžiui dar kartą kosteli), jei alkanas, pliaukši lūpytėmis arba meta šalin buteliuką, jei pasisotinęs.

22-26 savaitė (santykiai - nerimas dėl atsiskyrimo): Paprastai šiuo laikotarpiu kūdikis pradeda drovėtis nepažįstamų žmonių, neturi apetito, nemėgsta, kai jam keičia sauskelnes ar drabužėlius. Pradeda suprasti ir pastebėti tarpusavio santykius, pastebi atstumą tarp daiktų ir žmonių, pavyzdžiui tarp savęs ir savo tėvų. Kūdikis ima suprasti kaip įtakoti įvykius - ką padaryti, kad kas nors įvyktų. Puikus pavyzdys - šviesos jungiklis! Be to, kūdikis jau supranta, kai kažkas yra negerai, pavyzdžiui, kai žmonės vienas į kitą atsitrenkia gali būti smagu, bet ir skausminga. Maždaug apie 26-ą kūdikio gyvenimo savaitę kūdikis gyvena pačias įdomiausias savo gyvenimo dienas bet, ir labiausiai varginančias tiek jį patį, tiek ir jo giminaičius. Šis laikotarpis gali trukti iki 4 savaičių ir yra itin sunkus, nes kūdikis gerai neišsimiega, ima kitais nepasitikėti, prieštarauja, kai mamytė nori keisti sauskelnes ar drabužėlius, ir neturi apetito.

Be viso šito, kūdikio reagavimas įgauna neigiamą pobūdį, jei nuo jo pasitraukia tėvai. Jis jau supranta didėjančio atstumo reikšmę, kas jį gąsdina. Jūsų kūdikis jau pastebi, kad žaisliukai kitų žaislų atžvilgiu gali užimti įvairias padėtis, o padėtis gali nulemti tai, kas įvyks paskui - jei mygtukas bus nuspaustas, užsidegs šviesa ir t.t. Kūdikiui vis geriau sekasi atlikti judesius - šliaužti ir koordinuoti motoriką: jis gali atsisėsti arba atsistoti, pastumti žailiukus priešais save, sugriebti nedidelius daiktus, nusiimti kojinaites, į mamos ar senelės burną įdėti maisto, išimti žaisliukus iš dėžučių ir vėl juos ten įdėti, atkreipti dėmesį į keistą elgesį, šokti pagal muziką, klausytis balsų per telefoną, suprasti paprasčiausiais komandas, pamojuoti ate-ate ar suploti delnukais.

33-37 savaitė (kategorijos): Kūdikis pastebi, kad kai kurie daiktai yra panašūs, pvz, garsai arba kvapai gali būti panašūs. Kūdikis išmoksta pažinti pasaulį pagal savo pojūčius, tai, ką jis mato, girdi, skanauja ir liečia. Jis eksperimentuoja su panašumais ir skirtumais. Kai kurie mokslininkai tiki, jog intelektas pradeda vystytis būtent šitame amžiuje. kai vaikas ima stebėti pasaulį, taikydamas kategorijas, jo mąstymas darosi panašus į suaugusių mąstymą.

Dar po kelių savaičių, tarp 33 ir 37 savaičių, vyksta dar vienas augimo spurtas (šuolis). Kūdikis įgyja mokslininko savybių, jis atranda ir tiria pasaulį jį matydamas, girdėdamas ir liesdamas. Manoma, kad taip vystosi intelektas. Vaikas ima mąstyti kaip suaugęs, todėl ir jums darosi lengviau jį suprasti. Tokiu būdu, į savo pasaulį vaikas įveda kategorijas: jei rodo į katiną, tai jau supranta, kad visi katinai priklauso tai pačiai kategorijai - nesvarbu ar medžiaginiai ar gyvi, jie vis tiek katinai. Jūsų vaiko pasaulis ima įgauti formą ir darosi panašus į suaugusių pasaulį. Vaikas ne tik supranta daiktų pavadinimus, bet gali ir parodyti, kad kažkas jam įdomu, gali pakviesti šeimos narį, prieš veidrodį išdarinėti grimasas, jei nori, gali būti itin mandagus, bet gali parodyti ir pyktį ar pavydą, jei mama ar tėtis apkabina kitą vaiką. Šiame amžiuje vaikas pradeda rodyti iniciatyvą žaisdamas ar prašydamas kieno nors padainuoti dainelę.

41-46 savaitė (sekos): Tarp 44 ir 46 savaitės kūdikis ima ieškoti ir kurti įvykių sekas, remdamasis savo pojūčiais. Ankstesnio augimo šuolio metu vaikass ardydavo daiktus po vieną ir juos tirdavo, o dabar jis jau ima po kelis ir bando juos apjungti - pavyzdžiui, iš kaladėlių stato bokštą užuot jį griovęs. Jūsų kūdikis ima jungti įvykius - pvz., susirenka daiktus ir sudeda juos į krepšį arba deda ant lentynos. Jis supranta, kad kai kurie įvykiai dažniausiai vyksta sekomis.

Kitas žingsnis yra parodyti, kur jis norėtų eiti, kai laikomas ant rankų. Paskutinis svarbiausias augimo šuolis įvyksta apie 46-ą savaitę ir gali trukti net penkias savaites. Ankstesnio šuolio metu kūdikis norėdavo ardyti daiktus ir žiūrėti, kas jų viduje, o dabar jis jau nori surinkti juos į visumą ir labiau domisi statyba iš kaladėlių, nei konstrukcjų ardymu. Vaikutis ima suprasti, jog kai kurie įvykiai seka po ankstesnių, kad pažaidus kaladėles reikia sudėti atgal į dėžę. Jis gali parodyti kuria kryptimi jis norėtų eiti su mama ir gali parodyti daiktus, išgirdęs jų pavadinimus.

Jūs pastebėsite, kad jūsų vaikas gali sąmoningai naudoti žodį „ne". Jis mėgsta žaisti su žaisliukais, kuriuos reikia sujungti, gali žaisti dėliones iš nedidelio skaičiaus dalių, piešti ir bando kalbėti telefonu. Šis laikotarpis yra dar ir pavojingas, nes kūdikis ima kopti ko nors siekdamas, pastumia kėdę, nulipa nuo sofos arba nušliaužia laiptais, ieško paslėpto daikto, nueina ir atsineša kokį daiktą, pamėgdžioja tėvus, bando pats apsirengti ir nusirengti ir net geba apsimesti, pvz., apsimesti, kad ko nors padaryti negali.

Neužmirškite, jog visi šie įgūdžiai atsiranda ne vienu metu, o kiekvienas kūdikis vystosi kitaip. Nors ir kaip būtų sunku, nebandykite lyginti savo kūdikio su kitais. Be abejo, kad bus pavydu, jei draugės sūnus ims ir atsisės vienu mėnesiu anksčiau nei jūsiškis, tačiau neverskite savo kūdikio daryti tokių dalykų, kuriems jis dar nėra pasirengęs. Viskas savo laiku! Kadangi kiekvienas vaikas yra atskiras individas ir auga skirtingu tempu, visi aukščiau minėti augimo šuoliai gali vykti šiek tiek anksčiau arba vėliau, todėl nesitikėkite jų įvyksiant pagal grafiką. Stebėtis reikia, kokie skirtingi yra kūdikiai, netgi tų pačių tėvų vaikai, augantys toje pačioje aplinkoje. Viena yra neabejotinai aišku: pirmieji 12 jūsų kūdikio gyvenimo mėnesių yra pats dinamiškiausiais augimo laikotarpis.

Jums rekomenduojami produktai

Skaityti daugiau patarimų

Atostogos su kūdikiu

Tas faktas, kad pora susilaukė kūdikio nereiškia, kad reikės atsisakyti atostogų. Tik tiek, kad nuo šiol atostogoms reikės kitaip pasirengti ir pasiimti daugiau bagažo kelionėn.

> Skaityti toliau

Kūdikių peršalimai

Niekam nepatinka, kai bėga nosis ar skauda gerklę, o vaikučiai į tai reaguoja dar jautriau.

> Skaityti toliau

Kūdikio sveikata - infekcijos ne didelė bėda

Kūdikio nosytė bėga, o gal jis karščiuoja. Nepanikuokite! Gal viskas ne taip jau ir blogai.

> Skaityti toliau